top of page

Sada oběžných mincí 20 Kč – 100. výročí vzniku Československa


Sada oběžných mincí 20 Kč – 100. výročí vzniku Československa
Sada oběžných mincí 20 Kč – 100. výročí vzniku Československa

K příležitosti stého výročí vzniku Československa vydala Česká národní banka (ČNB) v letech 2018 a 2019 sadu oběžných mincí v hodnotě 20 Kč, která je věnována významným osobnostem spojeným s československým státem a jeho měnou. Tyto mince představují nejen sběratelské kousky, ale i připomínku historických momentů a osobností, které formovaly mladý stát v první polovině 20. století. Navrhl je **akademický sochař Vladimír Oppl**, jehož zpracování mince spojuje umělecký a historický význam. Celkový náklad této sady činí **50 000 kusů**.






Sada oběžných mincí 20 Kč
Sada oběžných mincí 20 Kč – 100. výročí vzniku Československa

Technické parametry

- **Hodnota:** 20 Kč

- **Složení:** CuNi (měď-nikl)

- **Průměr:** 27 mm

- **Hmotnost:** 8,5 g

- **Náklad:** 50 000 kusů

- **Autor návrhu:** Vladimír Oppl


Mince jsou vydány v běžné kvalitě, přičemž design na každé z nich zobrazuje vybranou osobnost v kontextu jejího přínosu k rozvoji československého státu a ekonomiky.


První sada: Významné osobnosti československého státu

**1. Tomáš Garrigue Masaryk** (emise 24. října 2018)

První mince této sady nese portrét **Tomáše Garrigua Masaryka**, prvního prezidenta Československé republiky. Masaryk byl klíčovým státníkem, který se podílel na vzniku republiky v roce 1918 a stal se symbolem její nezávislosti, demokratických hodnot a rozvoje. Na minci je zobrazen charakteristický portrét Masaryka, který je vysoce ceněn nejen v Česku, ale i v zahraničí.


**2. Milan Rastislav Štefánik** (emise 24. října 2018)

Druhá mince v sadě nese portrét **Milana Rastislava Štefánika**, který byl nejen jedním ze spoluzakladatelů Československa, ale také významným vojevůdcem a politikem. Štefánikovo angažmá v oblasti vojenské a diplomatické pomohlo vybojovat mezinárodní uznání pro nově vzniklou republiku. Mince zobrazuje jeho podobiznu v plné vojenské uniformě, odrážející jeho významný podíl na vzniku Československa.


**3. Edvard Beneš** (emise 24. října 2018)

Třetí mince v sérii je věnována **Edvardu Benešovi**, druhému prezidentovi Československa a významnému diplomatovi. Beneš sehrál klíčovou roli v obraně suverenity Československa, přičemž se podílel na vyjednáváních o zahraniční politice a mezinárodním postavení země. Na minci je zobrazen v tradičním prezidentském portrétu, který symbolizuje jeho roli v budování mezinárodního postavení nového státu.


Druhá sada: Významné osobnosti československé měny

**1. Alois Rašín** (emise 30. ledna 2019)

První mince z této druhé sady je věnována **Aloisi Rašínovi**, československému ministrovi financí, který měl zásadní roli při zavádění československé měny – koruny. Rašín je považován za jednoho z hlavních architektů měnové reformy, která pomohla stabilizovat ekonomiku a pozvednout Československo na mezinárodní finanční scéně. Na minci je vyobrazen jeho portrét spolu s motivem československé koruny.


**2. Vilém Pospíšil** (emise 30. ledna 2019)

Druhá mince v této sérii nese podobiznu **Viléma Pospíšila**, jednoho z předních československých ekonomů a bankéřů, který měl rovněž zásadní podíl na stabilizaci a vývoji československé měny. Pospíšil vedl československou národní banku a jeho odborné znalosti přispěly k etablování měnové politiky v novém státě.


**3. Karel Engliše** (emise 30. ledna 2019)

Třetí mince v této sérii zobrazuje **Karla Engliše**, československého ekonoma, politika a bankéře, který se podílel na utváření hospodářské politiky mladé republiky. Engliš byl důležitou osobností nejen v oblasti měnové politiky, ale také v rámci stabilizace ekonomických vztahů mezi Československem a ostatními státy. Na minci je vyobrazen v souvislosti s jeho odbornými úspěchy a významem pro československou ekonomiku.


Umělecké zpracování

Mince byly navrženy **akademickým sochařem Vladimírem Opplem**, jehož styl je charakteristický precizním zpracováním portrétů a symbolických prvků. Design mincí odráží jak historickou důležitost těchto osobností, tak i jejich propojení s československou měnou a státem. Díky kvalitnímu zpracování jsou mince nejen hodnotným sběratelským předmětem, ale i uměleckým dílem.


Význam a hodnota mincí

Sada oběžných mincí nejsou pouze oběžné mince, ale také historické artefakty. Každá z osobností, která je na mincích vyobrazena, hrála klíčovou roli ve formování Československa a jeho měny. Tyto mince mají nejen sběratelskou hodnotu, ale i historický význam, protože připomínají jedno z nejvýznamnějších období české historie.


Sběratelé a investoři oceňují tuto sadu nejen pro její uměleckou a historickou hodnotu, ale i pro její omezený náklad (50 000 kusů), což může v budoucnu zvýšit jejich cenu na trhu. Mincí je tedy ideální vlastnit pro ty, kteří mají zájem o českou historii, měnu nebo numismatiku.


Sada oběžných mincí 20 Kč ke 100. výročí vzniku Československa,

vydaná Českou národní bankou, je skvostným a historicky cenným sběratelským objektem. Portréty významných osobností spojených s československým státem a měnou nám připomínají klíčové momenty a postavy, které formovaly naši moderní historii. Mince, vyrobené v omezeném nákladu, budou nepochybně i v budoucnosti cenné nejen pro numismatiky, ale i pro každého, kdo se zajímá o dějiny Československa.

6 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page